Ewa Sawicka Przedszkole Samorządowe Nr 2 w Chojnicach Scenariusz zajęcia "Komputerowa rodzinka" TEMAT: "KOMPUTEROWA RODZINKA" – poznanie pojęć: komputer, monitor, mysz, klawiatura, program. CELE OGÓLNE:
- Wzbogacenie słownika dzieci o nowe wyrazy,
- Nabywanie umiejętności posługiwania się myszką, klawiaturą.
CELE OPERACYJNE:
- Rozumie i samodzielnie wykonuje polecenia,
- Wie, jak wygląda komputer,
- Potrafi wskazać i nazwać części komputera,
- Umie posługiwać się myszką i klawiaturą,
- Umie uruchomić komputer,
- Potrafi rozwiązywać zagadki,
- Zna punkty "Dekalogu dziecka pracującego z komputerem",
- Zachowuje prawidłowa postawę podczas pracy przy komputerze,
- Zna liczebniki główne i porządkowe od 1- 5,
- Wie , że komputer nie zastąpi mu prawdziwego kolegi.
Przebieg zajęcia:
- Oglądanie urządzeń znajdujących się w Pracowni Komputerowej.
- Na podstawie wiersza pt. " Komputery" poznanie elementów, z których składa się komputer. Nauczycielka recytuje wiersz wskazując na wybrany element:
"KOMPUTERY" - Jerzy Borowiec
Mamy teraz w szkole nową
Pracownię Komputerową.
Czas nam szybko tu umyka,
Uczymy się znów języka!
Trudne rzeczy są niektóre,
Trzeba poznać klawiaturę,
Klikać trzeba wiele razy,
Ale każdy o tym marzy!
Świeca wszystkie monitory,
Do zabawy każdy skory
I zupełnie nikt nie słyszy,
Jak biegają sobie myszy!
Mogę pisać list do Jarka,
Wydrukuje to drukarka,
Rysować mogę figury,
Zwiedzać lasy albo góry!
Chętnie sobie teraz pogram,
Wykorzystam nowy program,
I rozlegnie się z głośnika,
Ulubiona ma muzyka!
- Nauczycielka wypowiada rytmicznie słowa: monitor, klawiatura, mysz, głośniki, klawiatura, komputer, ...dzieląc je na sylaby. Zadaniem dzieci jest złożenie słowa i wskazanie przedmiotu, o którym mowa.
- "Skarga komputera"- zagadki.
włączenie komputera, próby poruszania myszką, kliknięcie na program "Mój komputer", a potem na "Stacja dyskietek". Dzieciom ukazują się obrazki. Nauczyciel czyta skargi komputera, a dzieci klikając na klawiaturę wystukują odpowiednią cyfrę, znajdującą się pod odpowiednim obrazkiem.
Wszyscy mnie trzymają i ciągle tylko klikają, klikają. (myszka) Wciąż wydają z .............głośne elektroniczne dźwięki. (głośniki) Dzieci stukają bez opamiętania w moją obolałą ............. (klawiatura) Mój ............. boli mnie od ciągłego świecenia. (monitor) Każdy chce ode mnie kolorowe obrazki. (drukarka)
- Podsumowanie zajęcia.
Na zakończenie nauczycielka recytuje wiersz pt. "Mój kolega komputer". Zadaniem dzieci jest zastanowienie się, do którego punktu "Dekalogu dziecka pracującego z komputerem" pasuje ten wiersz. "Mój kolega komputer" - Stanisław Karaszewski
Mam komputer super nowy
Z monitorem kolorowym,
Klawiaturą, stacją dysków
I malutką, zwinną myszką!
Mój komputer, mój komputer,
On jest super, super, super!
On najlepszym jest kolegą,
Nie potrzeba mi innego!
Och! Ach! Och! Ach!
To najlepszy kumpel w grach!
Nagle!- rety! Co się dzieje!
W komputerze coś szaleje,
Wirus groźny niesłychanie
Pożarł program, połknął pamięć!
Wirus popsuł mi komputer,
Już komputer nie jest super!
Ale za to mam dobrego,
Mama kolegę prawdziwego!
Och! Ach! Och! Ach!
To najlepszy kumpel w grach!
|